VÝSLEDKY VOLEB

  • Rubriky příspěvkuNovinky

Výsledky voleb do zastupitelstva obce konané 23.09. – 24.09.2022

Kandidátní listina Kandidát Navrhující
strana
Politická
příslušnost
Hlasy Pořadí
zvolení
číslo název poř.
číslo
příjmení, jméno, tituly věk abs. v %
1 Nová cesta 1 Rédl Jaromír 45 NK BEZPP 101 12,54 1
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 1 Venhauer Václav 58 NK STO 333 7,60 1
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 2 Janovská Erika 37 NK BEZPP 284 6,48 2
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 3 Dvořák Luboš 52 NK BEZPP 307 7,01 3
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 4 Pleskač Josef Ing. 56 NK BEZPP 305 6,96 4
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 5 Kovačková Zuzana 44 NK BEZPP 277 6,32 5
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 6 Šťastný Jan 53 NK BEZPP 310 7,08 6
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 7 Horník Jiří 56 NK BEZPP 310 7,08 7
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 8 Exner Josef 71 NK BEZPP 284 6,48 8
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 9 Musil Karel 45 NK BEZPP 268 6,12 9
2 OBEC PRO KAŽDÉHO 10 Stehnová Petra Bc. DiS. 35 NK BEZPP 274 6,26 10
4 Tady jsme doma 5 Rutsch Pavel 53 NK BEZPP 173 8,91 1
4 Tady jsme doma 1 Beráková Lucie 44 NK BEZPP 152 7,83 2
4 Tady jsme doma 2 Brabec Vít 51 NK BEZPP 150 7,72 3
4 Tady jsme doma 4 Stehno Vladimír Bc. 37 NK BEZPP 146 7,52 4

Zdroj: volby.cz

Pokračovat ve čteníVÝSLEDKY VOLEB

VOLEBNÍ NOVINY 2022

  • Rubriky příspěvkuNovinky
Pokračovat ve čteníVOLEBNÍ NOVINY 2022

ÚZEMNÍ PLÁN

  • Rubriky příspěvkuNovinky

Už delší dobu vzniká další důležitý dokument „Územní plán“. Klíčový dokument pro rozvoj obce, dokument, který určuje budoucí stav pozemků všech vlastníků půdy. Jeho pořízení obci předepisuje zákon. Avšak na to, jak by měl vypadat, má největší vliv sama obec, tedy my všichni.

Na posledním veřejném projednávání jsme však byli svědky něčeho jiného. Poslouchali jsme, jak nám obcí najatá projekční kancelář diktuje, jak má naše obec vypadat, a dozvěděli jsme se, že se nemáme ptát na to, kdo a jak konkrétní úpravy našich pozemků navrhl. Nechme nyní stranou celou historii tohoto počinu, který začal už v roce 2013, pojďme řešit, jak dopadne. První nejdůležitější krok je podívat se na to, jak bude naloženo s námitkami a připomínkami, které občané zaslali po zmíněném veřejném projednání. Již na tomto projednávání bylo patrné, že projektanti z druhého konce republiky neznají naši obec, její historii a místní specifika, a proto jejich návrh v mnohém neodpovídá našim představám. Je odpovědností zastupitelstva, tedy zadavatele územního plánu, aby tuto placenou službu usměrňovalo, požadovalo další varianty řešení, které jednak splní zákonné požadavky, ale hlavně uspokojí požadavky občanů.

Návrh územního plánu není dokončen ani 9 let po vydání pokynu k jeho pořízení. Jsme přesvědčeni, že vzhledem k počtu a rozsahu námitek a připomínek občanů je územní plán stále jen nedopracovaný návrh, který je potřeba upravit.

Odpovědnost za další postup leží plně na zastupitelstvu. Tedy 15 lidech, kteří budou mít velmi brzy tuto zásadní moc schválit a nebo neschválit návrh územního plánu v této nedokončené podobě. Budou mít sílu uvědomit si, že špatně odvedená práce se zkrátka nepřijímá, ať stála co stála? Budoucí rozvoj obce bude ležet právě na nich. A proto je vybírejte pečlivě. Ne podle příslušnosti ke kandidátce, ale podle jejich morálních hodnot a schopnosti prosazovat vaše zájmy.

Pokračovat ve čteníÚZEMNÍ PLÁN

DOMOVNÍ ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD (DČOV)

  • Rubriky příspěvkuNovinky

Povinnost čištění odpadních vod řeší „Zákon o vodách“. Nejprve ji podle počtu obyvatel měla velká města, pak ta menší, poté městečka, obce a nyní došlo na vesničky. Libice má vyřešeno, vybudovala čistírnu odpadních vod, ale co občané v místních částech? Na ty se poněkud zapomnělo. Budovat v našich místních částech centrální čistírnu jako v Libici je ekonomicky i technicky nereálné. Co s tím? Stejný problém před několika lety řešila a úspěšně vyřešila malebná obec Starkoč nedaleko Čáslavi. Byla jednou z prvních obcí, která zareagovala na výzvu Ministerstva životního prostředí, požádala o dotaci, byla úspěšná, a tak jako jedna z prvních vybudovala soustavu DČOV.

Jak jim po více než pěti letech slouží a jak jsou s nimi spokojeni jsme se vydali do Starkoče osobně zjistit. Přijetí pana starosty bylo velmi milé a přátelské a jeho ochota podělit se o své znalosti a zkušenosti obrovská, přestože jsme zdaleka nebyli první, kdo se zajímal. Pan starosta si čistírny a jejich chod pochvaluje. Čistírny nezapáchají, na pozemku docela dobře vypadají, jejich provoz není ekonomicky náročný a velkým přínosem je to, že se přečištěná (tzv. šedá) voda dá dále využít např. na zalévání trávníku, stromů nebo okrasné zahrádky. Hned na úřadě jsme viděli monitorovací program DČOV, který shromažďuje informace o aktuálním stavu každé zapojené čistírny. Pak nás pan starosta zavedl přímo k jedné z nich a popsal fungování. Pan starosta nabízí své zkušenosti a pomoc všem, kdo projeví zájem, a dokonce pořádá i semináře a besedy. Zajistit finanční prostředky na DČOV bude jedním z úkolů budoucího zastupitelstva. Ministerstvo životního prostředí má stále finanční prostředky k dispozici. Ty si rozhodně pro naše místní části nenecháme ujít. Ušetříme tak obyvatelům desítky tisíc, které by jinak museli vydat z vlastní kapsy.

Pokračovat ve čteníDOMOVNÍ ČISTÍRNY ODPADNÍCH VOD (DČOV)

KDE SEHNAT PRO OBEC PENÍZE

  • Rubriky příspěvkuNovinky

Někdo je za ně rád, jiní je proklínají. Dotace. V každém případě jsou zdrojem peněz i pro naši obec. Lidé z naší kandidátky je velmi dobře znají. Získávali peníze jak pro obce, firmy, tak pro podnikatele či spolky. Vybavení a provoz mateřského centra, výstavba hřiště, výsadby stromů, nové technologie, stroje, zaměstnání lidí s hendikepem, vybavení škol, vybavení pro sportovní oddíly – to jsou jen některé příklady. Od pár tisíc po desítky miliónů.

A jaké dotace bychom mohli využít nyní?

Sociální práce na obcích – projekt „Libice svým občanům“ máme již napsaný a zkonzultovaný s Ministerstvem práce a sociálních věcí, po volbách bude představen zastupitelstvu, stačí jej jen podepsat. Dotace je 95%. Díky tomuto projektu bychom tak mohli skoro zdarma získat sociálního pracovníka, který by mohl pomáhat lidem v nouzi, hendikepovaným, nemocným, starším či pečujícím osobám. Obracet by se na něj mohli lidé, kteří se ocitnou v hmotné nouzi nebo čelí jakýmkoliv dalším sociálním potížím včetně závislostí. Diskrétně by jim bylo pomoženo najít smysluplné řešení včas a nečekat až jim problémy přerostou přes hlavu. Díky pomoci by se také oddálila nutnost odchodu do domovů důchodců nebo jiných institucí. Sociální pracovník, kterého by zaměstnávala obec, by mohl jezdit až k nim domů nebo se setkat na místě, které by bylo pro zájemce akceptovatelné. Představte si například situaci, kdy starší člověk potřebuje absolvovat lékařské vyšetření, na které se nedostane jinak než autem. Děti jsou daleko a musí si vzít dovolenou. Tak teď by nemusely. Sociální pracovník by je na toto vyšetření mohl zavézt. Nebo někdo onemocní a nedostane se na nákup, opět by mohla být nabídnuta pomocná ruka. Nebo máte podezření, že se vaše dítě dostalo k návykovým látkám. Co dělat? Navíc si moc nepřejete, aby se to roztroubilo. I s takovým problémem se můžete na ně obrátit.

Nevíte si rady s rostoucími dluhy a zamotáváte se čím dál víc? Nebylo by lepší než čekat na exekuci, nechat si poradit od lidí, kteří sledují Váš zájem a ne svoji kapsu? Staráte se o rodinného příslušníka, který vyžaduje neustálou péči a vy se nemůžete ani na chvíli vzdálit? I tady jde využít službu, kdy Vás sociální pracovník na několik hodin zastoupí, abyste si mohli vyřídit neodkladné záležitosti a být v klidu, že je o Vaši maminku, tatínka postaráno. Nebo jste se jen ocitli sami a máte pocit, že samotu zvládáte špatně? I občasná návštěva dokáže podpořit a vyrovnat se situací. Nejen hmotné věci přispívají k naší pohodě. A toto je služba, kterou leckdo ocení.

Další dotovanou oblastí jsou zásahy v krajině. Zrealizovat nádrž v Barovicích je nápad dobrý, ten je třeba dotáhnout do konce. Prameniště na Leštinách by také pomohlo zlepšení vodní bilance v krajině. Se změnami v krajině souvisí i zvýšení některých nebezpečí, zejména požárů. Adekvátní vybavení hasičské jednotky bude patřit k jedněm z nejvýznamnějších úkolů budoucího zastupitelstva. Stejně tak je důležité umět sehnat peníze pro spolky, tam se každá koruna velmi cení.

Zkrátka chceme Vás ujistit, že shánět dotace taky umíme. A to i v oblastech, které zatím Libice nevyužívala. Nebojte se, budou-li peníze k dispozici a my budeme mít smysluplný nápad, sáhneme po nich.

Minulá léta byla, co se týká dotací, velmi štědrá. Je však téměř jisté, že štědrost skončila. Ani v tomto případě nemusíme zoufat. Spoustu věcí se dá vymyslet i bez dotací levně, chce to jen nápad. Jedním z takových nápadů je například stromová kaple na Spálavě. Rozhledny, ty už netáhnou, zvláště když máme za rohem exkluzivní rozhlednu přírodní – Štikov. Stromy vysazené ve tvaru kaple s usazenými lavicemi a portálem by mohly být důstojným místem pro řadu obřadů, ať už pro ty, pro které je důležitá symbolika církevní, tak pro ty, kteří v ní vidí symboly jiné. Zároveň by mohla být i jedinečným turistickým cílem, který se mění podle koloběhu přírody. Kdybychom ještě při výsadbách stromů oslovili okolní obce, získáme krásný jednotící prvek, který by nám připomínal, že držet pospolu se vyplatí. Toto bychom snad zvládli i s použitím tisíců a ne miliónů. Taky by bylo hezké pokračovat v různých vzdělávacích akcích pro lidi. Koneckonců na přednášce, kterou jsme nedávno organizovali – „Živá voda z hor“, a při promítání filmu o Železných horách „Skrytá krása“, jsme viděli, že zájem obyvatel o tyto akce je veliký.

Bylo by solidární od mladší generace, aby například vyškolila tu starší v práci s digitálními technologiemi. Prostor by se našel v knihovně nebo ve škole. Nějakou korunu na zaplacení mladému brigádníkovi bychom v obecní kase také našli. Podporovat maminky na mateřské dovolené ve vzájemném scházení nechce kdovíjaké finance, spíš povzbuzení. Spokojená máma, to je základ spokojenosti celé rodiny. A naši senioři si zaslouží taky trochu rozptýlení ve formě společných setkávání. Často stačí lidi trochu popostrčit a začnou se dít věci. I tohle by obec mohla zvládnout, když bude chtít, a to za vcelku zanedbatelný peníz. Investice do lidí, do jejich podpory a vzdělávání je totiž vždy investicí nejlepší.

Pokračovat ve čteníKDE SEHNAT PRO OBEC PENÍZE

JAK SI PŘEDSTAVUJEME PRÁCI NAŠICH KANDIDÁTŮ V ZASTUPITELSTVU

  • Rubriky příspěvkuNovinky

Budeme pracovat na zlepšení způsobu komunikace mezi zastupiteli navzájem a mezi zastupiteli a občany. Závažná rozhodování nebudeme nechávat na úzké skupině lidí potažmo na jednom člověku. I proto stavíme na naši kandidátku lidi, kteří jsou připraveni aktivně pracovat, jsou ochotni věnovat čas důkladnému seznámení se s probíranou problematikou, mají potřebné znalosti a hlavně jsou ochotni diskutovat s ostatními zastupiteli. Čeká nás těžké období, musíme se jako obec znovu semknout a chovat se obezřetněji. Nikdo se nesmí bát vyjádřit svůj názor, ba právě naopak – vždyť zrovna jeho pohled může upozornit na podrobnost, která ostatním unikla. Přece nejde o to, kdo s řešením přijde. Důležité je to, že bude pro obec a její obyvatele nejlepší. Vyvarujeme se tak spoustě nekoncepčních a unáhlených akcí, které ve výsledku nepřinášejí obci kýžený benefit.

Stejně tak vrátíme rozhodování o významných finančních částkách do rukou celého zastupitelstva. Nastavíme jasná a srozumitelná pravidla, podle kterých se bude řídit úřad městyse. Tady se můžeme inspirovat u jiných obcí. Na webových stránkách a často i v tištěné podobě mají občané k dispozici všechny potřebné dokumenty, podmínky a ceníky půjčování obecních strojů, vybavení a majetku, stavy účtů, veřejných zakázek, přehled chystaných projektů a akcí. Občané pak nejsou zbytečně překvapeni, co se v obci děje, a když je třeba, mohou se k chystaným projektům včas vyjádřit. Přejeme si, aby úřad městyse byl místo, kde občané Libice i všech místních částí dostanou všechny potřebné informace, rady a pomoc. Prostě úřad otevřený těm, pro které je určen – svým občanům.

Pokračovat ve čteníJAK SI PŘEDSTAVUJEME PRÁCI NAŠICH KANDIDÁTŮ V ZASTUPITELSTVU

VOLEBNÍ PROGRAM (2022-2026)

  • Rubriky příspěvkuNovinky
Pokračovat ve čteníVOLEBNÍ PROGRAM (2022-2026)

Úspěšná beseda „ŽIVÁ VODA Z HOR“ + foto 

U příležitosti Noci Svatojánské (24. 6.), lidového svátku ohně, vody a zeleně jsme se rozhodli uspořádat besedu věnovanou právě vodě, s názvem „Živá voda z hor“. Hned na začátku jsme se však museli potýkat s nečekanými problémy. Besedu jsme chtěli uspořádat ve zrekonstruované stodole na Pilnově statku, kam nás bohužel pan starosta nepustil (prý si ubytovaní hosté nepřejí, abychom šli do stodoly, kterou nemají pronajatou) a nebylo vyhověno ani naší prosbě o vyhlášení místním rozhlasem
nebo rozeslání pozvánky občanům e-mailem. O zapůjčení prostor jsme tedy požádali pana Krumla, který nám ochotně zapůjčil kulturní dům, při jehož úklidu jsme si užili i spoustu zábavy. Pozvánky jsme pak roznesli občanům přímo do poštovních schránek nebo je osobně pozvali.

Naše pozvání přijal a přednášení se ujal odborník, geolog, ředitel a jednatel společnosti Vodní zdroje Chrudim RNDr. Daniel Smutek, který zdejší krajinu velice dobře zná a občanům poutavě vyprávěl i odpovídal na jejich dotazy. Občané se dozvěděli mnoho zajímavých informací nejen o vodě, ale i o svém blízkém či vzdálenějším okolí a velice nás překvapili svým zájmem. Museli jsme ještě narychlo přidávat stoly a židle. Zdarma se točilo pivo a bylo zde mnoho dobrot k nakousnutí.
Každý návštěvník si také odnesl malý dárek. Beseda měla velký úspěch, a proto bychom chtěli v pořádání různých zajímavých setkání pokračovat.

Foto z besedy:

Pokračovat ve čteníÚspěšná beseda „ŽIVÁ VODA Z HOR“ + foto